ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 12455132
*
nr 1245 5132
Pigtittare
Valnöt, 1800. Tal. Höjd: 70
Utrop:
600 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 april 2019
kl 20:15:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/3 21:10:38
1
250 kr
27/3 21:40:46
1
300 kr
29/3 12:51:08
2
Vinnande bud
29/3 12:57:17
1
400 kr
29/3 12:57:17
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Iittala
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar tal valnöt
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Pigtittare
Läs om budbetjänten
nr 1245 5132
Pigtittare
Valnöt, 1800. Tal. Höjd: 70
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 450 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 1 april 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/3 21:10:38 | 1 | 250 kr |
| 27/3 21:40:46 | 1 | 300 kr |
| 29/3 12:51:08 | 2 | Vinnande bud |
| 29/3 12:57:17 | 1 | 400 kr |
| 29/3 12:57:17 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Iittala
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar tal valnöt
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



