Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Shaker 9133426



*

nr 913 3426


Folke Ahrström

(1907-1997), Sverige


Shaker, nysilver, Folke Ahrström, GAB Guldsmedsaktiebolaget, höjd: 22


Folke Ahrström, svensk silversmed och formgivare född 1907, död 1997.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 september 2014
kl 18:50:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/9 23:03:39 1      600 kr
22/9 14:05:23 2      600 kr
22/9 18:37:53 3      700 kr
22/9 18:43:45 4      Vinnande bud
22/9 18:45:49 3      900 kr
22/9 18:48:47 4      justering av budtak



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Folke Ahrström

Folke Ahrström, svensk silversmed och formgivare född 1907, död 1997.

Läs mer om Folke Ahrström
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: folke ahrström nysilver pläter shaker silver svensk formgivare sverige ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43
  • 8242 Jardiniere
    nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8244 Jardiniere
    silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:47
  • 8018 Karaff med sil..
    1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr