Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 15286416



*

nr 1528 6416


Skulptur

Keramik, Åsa Hellman, Ägg. Längd: 12 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 mars 2023
kl 20:59:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/3 15:12:17 1      100 kr
20/3 18:03:42 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Ägget
Ägget lanserades 1958 och formgavs av Arne Jacobsen för lobbyn på SAS Royal Hotel i Köpenhamn. Till Ägget finns en fotpall. Fanns även som soffa på hotellet. Producerad av Fritz Hansen, Danmark.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur ägg åsa hellman
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:48
  • 8017 Skulptur
    Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:19
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:58
  • 8088 Skulptur
    fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:56
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr