Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 14534139



*

nr 1453 4139


Alf Ekberg

(f. 1945), Sverige


Skulptur, Keramik. Signerad, på träsockel. Höjd: 25 cm


Alf Ekberg, svensk skulptör född 1945.

Följerätt

Ja

Utrop:

2.600 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 mars 2022
kl 18:45:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/3 11:29:32 1      2.000 kr
7/3 18:40:35 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Alf Ekberg

Alf Ekberg, svensk skulptör född 1945.

Läs mer om Alf Ekberg
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: alf ekberg keramik konsthantverk skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige träsockel
  • 8206 Brevpress
    brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:11
  • 8129 Figurkärl
    3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8123 Ikoner
    8 st, Mogens Leander, Danmark, patinerad metall, 2..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:48
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8128 Skulptur
    fabeldjur, sydamerika. Längd: 20 cm. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:17




Ladda ner broschyr