Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 14752078



*

nr 1475 2078


Evy Låås

(1923-1999), Sverige


Evy Låås (1923-1999), Sweden. Signed. Image dimensions: 32x40 cm, outer dimensions including frame: 35x43 cm,


PASTEL, Signerad. Bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm


Evy Låås, born 1923, dead 1999, Swedish painter and draughtsman.

Estimate:

600

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday June 20 2022
at 19:28:14


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/6 09:51:45 1      300 kr
18/6 10:16:56 2      350 kr
20/6 15:42:49 3      500 kr
20/6 16:35:04 2      450 kr
20/6 16:35:04 3      500 kr (Robot)
20/6 16:48:10 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Jun 20

Kvinnliga Konstnärer

För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 120 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...



Read more about Kvinnliga Konstnärer

  • Artist/Designer

Evy Låås

Evy Låås, born 1923, dead 1999, Swedish painter and draughtsman.

Read more about Evy Låås
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller evy låås färgkrita pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6579 CRAYON
    unidentified artist. Signed, mops, outer dimension..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    in 9 days
    12 jan at 20:42
  • 4454 PASTEL
    Erland Cullberg (1931-2012), Sweden. Signed, dated..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    in 9 days
    12 jan at 19:07
  • 6007 PASTEL
    portrait of a dog, Vorsteh, "Nick". Signed, dated ..//
     

    Auction ends
    in 9 days
    12 jan at 19:57
  • 6485 PASTELS
    2 pcs, Carl Brandt. Signed, landscape, 16x48 cm, o..//
     

    Auction ends
    in 9 days
    12 jan at 18:40




Ladda ner broschyr