Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 9282122



*

nr 928 2122


Oljemålning

Oidentifierad konstnär, monogramsign, Man, 24 x 20


Kondition: slitage

Följerätt

Ja

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 december 2014
kl 18:24:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/12 18:19:24 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: man olja oljemålning oljemålningar
  • 8285 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:51
  • 8077 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:20
  • 8076 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:22
  • 8083 OljemÃ¥lning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:12
  • 1023 OljemÃ¥lning
    David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8030 OljemÃ¥lning
    Ib Puja, Ubud Bali. Signerad, daterad 2018, portal..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:45




Ladda ner broschyr