Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 12343013



*

nr 1234 3013


Tore Wideryd

(1908-1992), Sverige


Oljemålning, "Vallonflicka". Olja på duk, 55x29 cm


Tore Wideryd, född 1908 i Stockholm, död 1992, svensk målare och tecknare.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:47:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 02:29:35 1      500 kr
11/2 12:12:12 1      Vinnande bud
11/2 18:44:41 2      1.000 kr
11/2 18:44:41 1      1.100 kr (Budbetjänt)
11/2 19:42:24 2      1.200 kr
11/2 19:42:24 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Tore Wideryd

Tore Wideryd, född 1908 i Stockholm, död 1992, svensk målare och tecknare.

Läs mer om Tore Wideryd
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tore wideryd
  • 8052 Olja / collage
    Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:12
  • 8285 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:51
  • 8077 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:20
  • 8076 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:22
  • 8083 OljemÃ¥lning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:12
  • 1023 OljemÃ¥lning
    David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06




Ladda ner broschyr