KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16292058
nr 1629 2058
Siri Derkert
(1888-1973), Sverige
Oljemålning, "Sara med krans". Monogramsignerad, daterad 1931. Olja på pannå, 38x35 cm, yttermått inklusive ram: 53x49 cm
Siri Derkert, svensk målare och grafiker född 1888 i Stockholm, död 1973.
Utrop:
15.000 kr
Såld:
11.500 kr
måndag 17 juni 2024
kl 20:20:20
10.000 kr
11.000 kr
11.000 kr
11.000 kr (Budbetjänt)
17 jun
Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Siri Derkert
Läs mer om Siri Derkert