Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 5577099



*

nr 557 7099


Oljemålning

Rud.Kronberg, landskap med kvarn, 54x86, utställningsaffisch på baksidan


Följerätt

Ja

Utrop:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 december 2008
kl 17:35:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/12 19:21:31 1      500 kr
8/12 17:24:16 2      500 kr
8/12 17:26:33 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kronberg landskap med kvarn olja oljemålning oljemålningar rud
  • 8052 Olja / collage
    Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:12
  • 8285 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:51
  • 8153 OljemÃ¥lning
    Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:33




Ladda ner broschyr