KONST / Oljemålningar / Oljemålning 719042
*
nr 71 9042
OLJEMÃ…LNING
Man & kvinnor, 27x35
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 augusti 2001
kl 16:00:00
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: man & kvinnor olja oljemålning oljemålningar
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:10
-
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:14
*
OLJEMÃ…LNING
nr 71 9042
OLJEMÃ…LNING
Man & kvinnor, 27x35
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 augusti 2001 |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: man & kvinnor olja oljemålning oljemålningar
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:10 -
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:14



