KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14655336

nr 1465 5336

Karl Dahlqvist

(1900-1971), Sverige

Oljemålning, Signerad, daterad 1952, stilleben. Olja på pannå, 60x93, yttermått inklusive ram: 63x94 cm

Karl Dahlqvist, svensk målare och skulptör född 1900 i Stockholm, död 1971.

Utrop:

600 kr

Såld:

1.700 kr

måndag 2 maj 2022
kl 19:37:12

Karl Dahlqvist

Läs mer om Karl Dahlqvist