KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12487246

nr 1248 7246

Folke Karlsson

(1907-1984), Sverige

Oljemålning, Fors, Signerad. Olja på pannå, 45x37

Folke Karlsson, svensk målare och tecknare född 1907, död 1984.

måndag 15 april 2019
kl 18:43:13

Folke Karlsson

Läs mer om Folke Karlsson
Hackefors Porslins AB
Porslinsfabrik grundad i Linköping 1929.
Orrefors glasbruk
Glasbruk anlagt i Småland 1898.
Alsterfors glasbruk
Alsterfors var ett glasbruk etablerat 1886 och avveklat 1980.
Johansfors glasbruk