KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16891006
nr 1689 1006
Emil Lindgren
(1866-1940), Sverige
Oljemålning, Interiör med flicka i folkdräkt. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 88x67 cm, yttermått inklusive ram: 105x85 cm
Emil Lindgren, född 1866 i Stockholm, död 1940, svensk målare.
måndag 24 mars 2025
kl 19:05:47
Emil Lindgren
Läs mer om Emil Lindgren