KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16891006

nr 1689 1006

Emil Lindgren

(1866-1940), Sverige

Oljemålning, Interiör med flicka i folkdräkt. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 88x67 cm, yttermått inklusive ram: 105x85 cm

Emil Lindgren, född 1866 i Stockholm, död 1940, svensk målare.

måndag 24 mars 2025
kl 19:05:47

Emil Lindgren

Läs mer om Emil Lindgren