KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15593001

nr 1559 3001

Anatoly Lyan, Ukraina. "Poppy field". Signerad och daterad 2022 a tergo. Olja på pannå. 35x25 cm, yttermått inklusive ram: 44x34 cm. Den ukrainska konstnären Anatoly Lyan har donerat ett verk till välgörenhet och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsstiftelsen ”Horizon of the Future” för att inskaffa hygienartiklar, läkemedel, mat och andra nödvändiga varor till föräldralösa barn och bevara och hålla vid liv ukrainsk konst under kriget

måndag 28 augusti 2023
kl 18:42:47