ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 13524194
*
nr 1352 4194
Hans Ã…sberg
(f. 1932), Sverige
Hans Ã…sberg. Signed, tusch/gouache, sheet: ca 35x25 cm,
MIXED MEDIA, Signerad, tusch/gouache. Bladets mått: ca 35x25 cm
Hans Ã…sberg, Swedish painter born 1932.
Droit De Suite
Estimate:
300
Auction date:
Monday October 5 2020
at 19:41:26
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik gouache hans åsberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tusch täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
*
Hans Ã…sberg
Hans Ã…sberg, Swedish painter born 1932.
nr 1352 4194
Hans Ã…sberg
(f. 1932), Sverige
Hans Ã…sberg. Signed, tusch/gouache, sheet: ca 35x25 cm,
MIXED MEDIA, Signerad, tusch/gouache. Bladets mått: ca 35x25 cm
Hans Ã…sberg, Swedish painter born 1932.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 300 |
| Auction date: |
Monday October 5 2020 |
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik gouache hans åsberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tusch täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22



