KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 11031076
*
nr 1103 1076
Bertil Norén
(1889-1934), Sverige
Blandteknik, Bertil Norén (1889-1934), Man, 51x37
Bertil R:son Norén, född 1889, död 1934, svensk målare.
Utrop:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 april 2017
kl 20:11:25
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bertil norén blandteknik man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6334 Blandteknik
Acke Ã…slund (1881-1958), Sverige. Signerad, datera..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:17
-
6505 Blandteknik
Kine Eriksson, "Kackel i hönsgården". Signerad, bl..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:16
-
6564 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1896, sl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:39
-
6571 Blandteknik
Ottilia Adelborg (1855-1936), Sverige. Signerad, d..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:21
-
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:33
-
6402 Blandteknik
Silvére Croix. Signerad, daterad - 61, porträtt, m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:07
*
Bertil Norén
Bertil R:son Norén, född 1889, död 1934, svensk målare.
nr 1103 1076
Bertil Norén
(1889-1934), Sverige
Blandteknik, Bertil Norén (1889-1934), Man, 51x37
Bertil R:son Norén, född 1889, död 1934, svensk målare.
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 april 2017 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bertil norén blandteknik man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6334 Blandteknik
Acke Ã…slund (1881-1958), Sverige. Signerad, datera..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:17 -
6505 Blandteknik
Kine Eriksson, "Kackel i hönsgården". Signerad, bl..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:16 -
6564 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1896, sl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:39
-
6571 Blandteknik
Ottilia Adelborg (1855-1936), Sverige. Signerad, d..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:21 -
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:33 -
6402 Blandteknik
Silvére Croix. Signerad, daterad - 61, porträtt, m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:07



