ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16349163
*
nr 1634 9163
Spegel
+ spegellampetter, 3 delar, Gustaviansk stil. Höjd: 36-100. Längd: 12-50
Kondition: slitage, skador, delar saknas,
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 augusti 2024
kl 20:43:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/8 20:38:45
1
100 kr
4/8 12:20:45
2
150 kr
5/8 17:13:08
3
250 kr
5/8 20:33:16
4
250 kr
5/8 20:33:16
3
250 kr (Budbetjänt)
5/8 20:33:24
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel spegellampetter speglar väggljusstakar väggljusstake
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Kondition: slitage, skador, delar saknas,
Läs om budbetjänten
nr 1634 9163
Spegel
+ spegellampetter, 3 delar, Gustaviansk stil. Höjd: 36-100. Längd: 12-50
Kondition: slitage, skador, delar saknas,
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 augusti 2024 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/8 20:38:45 | 1 | 100 kr |
| 4/8 12:20:45 | 2 | 150 kr |
| 5/8 17:13:08 | 3 | 250 kr |
| 5/8 20:33:16 | 4 | 250 kr |
| 5/8 20:33:16 | 3 | 250 kr (Budbetjänt) |
| 5/8 20:33:24 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel spegellampetter speglar väggljusstakar väggljusstake
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



