![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7639117
*
nr 763 9117
Spegel
20-tal, höjd: 150, Empire-stil, slipat glas
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 juni 2012
kl 18:50:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/6 00:09:11
1
100 kr
3/6 16:34:19
2
500 kr
4/6 16:22:40
1
250 kr
4/6 17:26:12
3
500 kr
4/6 17:29:12
3
1.000 kr
4/6 17:33:11
4
600 kr
4/6 17:33:33
4
700 kr
4/6 17:33:50
4
800 kr
4/6 18:25:18
2
1.000 kr
4/6 18:26:43
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan slipat glas spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 763 9117
Spegel
20-tal, höjd: 150, Empire-stil, slipat glas
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 juni 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/6 00:09:11 | 1 | 100 kr |
3/6 16:34:19 | 2 | 500 kr |
4/6 16:22:40 | 1 | 250 kr |
4/6 17:26:12 | 3 | 500 kr |
4/6 17:29:12 | 3 | 1.000 kr |
4/6 17:33:11 | 4 | 600 kr |
4/6 17:33:33 | 4 | 700 kr |
4/6 17:33:50 | 4 | 800 kr |
4/6 18:25:18 | 2 | 1.000 kr |
4/6 18:26:43 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan slipat glas spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 19:53