ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7739057
nr 773 9057
Rokoko, höjd: 97, senare glas, omförgylld
Utrop:
5.000 kr
Såld:
3.000 kr
måndag 27 augusti 2012
27/8 15:52:05
- Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.