Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 16171017

nr 1617 1017

Rokoko, fd spegellampett, 60x27 cm

Kondition: slitage, skador

Utrop:

3.000 kr

Såld:

3.600 kr

måndag 29 april 2024
kl 19:41:44

  • Klassiska
  • 29 apr

Klassiska

Läs mer om Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.