ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5431421
*
nr 543 1421
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 106
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 september 2008
kl 16:47:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/9 21:22:02
1
1.000 kr
28/9 11:37:51
2
800 kr
28/9 11:38:35
2
950 kr
28/9 13:31:31
3
1.500 kr
28/9 19:44:20
1
1.200 kr
28/9 19:45:37
1
1.400 kr
28/9 19:46:54
1
1.600 kr
29/9 08:12:25
4
2.000 kr
29/9 16:23:00
5
2.000 kr
29/9 16:23:53
5
Vinnande bud
29/9 16:42:06
5
justering av budtak
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15
-
6023 Spegel
62x118 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53
-
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32
-
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23
*
Spegel
nr 543 1421
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 106
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 september 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/9 21:22:02 | 1 | 1.000 kr |
28/9 11:37:51 | 2 | 800 kr |
28/9 11:38:35 | 2 | 950 kr |
28/9 13:31:31 | 3 | 1.500 kr |
28/9 19:44:20 | 1 | 1.200 kr |
28/9 19:45:37 | 1 | 1.400 kr |
28/9 19:46:54 | 1 | 1.600 kr |
29/9 08:12:25 | 4 | 2.000 kr |
29/9 16:23:00 | 5 | 2.000 kr |
29/9 16:23:53 | 5 | Vinnande bud |
29/9 16:42:06 | 5 | justering av budtak |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15 -
6023 Spegel
62x118 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53 -
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32 -
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23