ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15385363
*
nr 1538 5363
Spegel
+ konsol, Nyrokoko, med stenskiva, Bemålat. Längd: 78 cm. Höjd: 148+ 80
Utrop:
800 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 maj 2023
kl 19:59:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/4 13:13:24
1
300 kr
1/5 19:35:56
2
350 kr
1/5 19:38:51
1
400 kr
1/5 19:42:38
2
450 kr
1/5 19:44:09
1
500 kr
1/5 19:48:39
2
600 kr
1/5 19:49:23
1
700 kr
1/5 19:53:57
2
800 kr
1/5 19:54:36
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bemålat konsol nyrokoko spegel speglar stenskiva
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
nr 1538 5363
Spegel
+ konsol, Nyrokoko, med stenskiva, Bemålat. Längd: 78 cm. Höjd: 148+ 80
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 1 maj 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/4 13:13:24 | 1 | 300 kr |
| 1/5 19:35:56 | 2 | 350 kr |
| 1/5 19:38:51 | 1 | 400 kr |
| 1/5 19:42:38 | 2 | 450 kr |
| 1/5 19:44:09 | 1 | 500 kr |
| 1/5 19:48:39 | 2 | 600 kr |
| 1/5 19:49:23 | 1 | 700 kr |
| 1/5 19:53:57 | 2 | 800 kr |
| 1/5 19:54:36 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bemålat konsol nyrokoko spegel speglar stenskiva
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



