Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 7358424



*

nr 735 8424


Kanna

silver, Frankrike, 1800-tal. ca 215 g. , höjd: 11


Kondition: Buckla

Utrop:

800 kr

Såld:

1.900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 januari 2012
kl 19:46:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/1 13:30:11 1      1.000 kr
18/1 13:42:46 2      600 kr
18/1 13:43:30 2      700 kr
20/1 17:42:59 3      1.700 kr
22/1 19:51:29 4      1.200 kr
23/1 11:57:32 5      1.600 kr
23/1 17:04:43 6      1.800 kr
23/1 18:23:56 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa frankrike fransk franska franskt kanna silver ädelmetall
  • 6753 Matservisdelar
    37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:46
  • 6750 Matservisdelar
    50 delar ca. Gustavsberg, Röd Fasan, 12 mattallrik..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:25




Ladda ner broschyr