![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 11732032
*
nr 1173 2032
Pelle Ã…berg
(1909-1964), Sverige
Pelle Åberg (1909-1964), Sweden. Fiskförsäljare, 16x11,
GOUACHE, Fiskförsäljare, 16x11
Pelle Ã…berg, born 1909 in Stockholm, dead 1964, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.
Droit De Suite
Estimate:
3000
Sold:
SEK 1500
Auction date:
Monday April 2 2018
at 19:17:19
- Bid history
Time
Bidder
Bid
2/4 19:12:19
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Pelle Ã…berg
Pelle Ã…berg, born 1909 in Stockholm, dead 1964, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.
Read more about Pelle Ã…berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskförsäljare gouache pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12
*
Pelle Ã…berg
Pelle Ã…berg, born 1909 in Stockholm, dead 1964, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.
Read more about Pelle Ã…berg
nr 1173 2032
Pelle Ã…berg
(1909-1964), Sverige
Pelle Åberg (1909-1964), Sweden. Fiskförsäljare, 16x11,
GOUACHE, Fiskförsäljare, 16x11
Pelle Ã…berg, born 1909 in Stockholm, dead 1964, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 3000 |
Sold: | SEK 1500 |
Auction date: |
Monday April 2 2018 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
2/4 19:12:19 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Pelle Ã…berg
Pelle Ã…berg, born 1909 in Stockholm, dead 1964, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.Read more about Pelle Ã…berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskförsäljare gouache pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00 -
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12