KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 13714415
*
nr 1371 4415
Gouache
2 st, Ulla Roos-Frantz. Motivet: 47x33 ca
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 januari 2021
kl 18:54:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/1 11:11:41
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg ulla roos-frantz vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. Ej signerad, "p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04
*
Gouache
nr 1371 4415
Gouache
2 st, Ulla Roos-Frantz. Motivet: 47x33 ca
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 500 kr |
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 11 januari 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/1 11:11:41 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg ulla roos-frantz vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. Ej signerad, "p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30 -
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04



