ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 13988217
*
nr 1398 8217
Gustaf Herbert Carlsson
(1912-1991), Sverige
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), Sweden. Still life with flowers. Signed. Subject: 48x60cm, outer dimensions including frame: 73x85cm,
GOUACHE, Blomsterstilleben. Signerad. Motivet: 48x60cm, yttermått inklusive ram: 73x85cm
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday May 24 2021
at 20:57:20
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/5 18:16:49
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Read more about Gustaf Herbert Carlsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blommor blomsterstilleben blomstilleben gouache stilleben sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22
*
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Read more about Gustaf Herbert Carlsson
nr 1398 8217
Gustaf Herbert Carlsson
(1912-1991), Sverige
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), Sweden. Still life with flowers. Signed. Subject: 48x60cm, outer dimensions including frame: 73x85cm,
GOUACHE, Blomsterstilleben. Signerad. Motivet: 48x60cm, yttermått inklusive ram: 73x85cm
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 500 |
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday May 24 2021 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 24/5 18:16:49 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.Read more about Gustaf Herbert Carlsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blommor blomsterstilleben blomstilleben gouache stilleben sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22



