KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7473231
*
nr 747 3231
Gouache
Carl Brandt, Skärgårdsmotiv, ramens innermått: 68x51
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 mars 2012
kl 18:38:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/3 17:51:24
1
400 kr
19/3 17:53:57
2
400 kr
19/3 18:09:50
3
600 kr
19/3 18:15:59
1
500 kr
19/3 18:16:37
1
600 kr
19/3 18:17:03
1
700 kr
19/3 18:20:54
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl brandt gouache skärgård skärgården skärgårdsmotiv täckfärg vatten vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:29
-
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:20
*
Gouache
nr 747 3231
Gouache
Carl Brandt, Skärgårdsmotiv, ramens innermått: 68x51
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.000 kr |
| Såld: | 750 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 mars 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 19/3 17:51:24 | 1 | 400 kr |
| 19/3 17:53:57 | 2 | 400 kr |
| 19/3 18:09:50 | 3 | 600 kr |
| 19/3 18:15:59 | 1 | 500 kr |
| 19/3 18:16:37 | 1 | 600 kr |
| 19/3 18:17:03 | 1 | 700 kr |
| 19/3 18:20:54 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl brandt gouache skärgård skärgården skärgårdsmotiv täckfärg vatten vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:22 -
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:29 -
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:20



