Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 8985395



*

nr 898 5395


Anders Zorn

(1860-1920), Sverige


Anders Zorn (1860-1920), Vadstället, 1912, signerad, motivet: 19, 8 x 14, 8. Hjert & Hjert 262. Asplund 249,


ETCHING, Anders Zorn (1860-1920), Vadstället, 1912, signerad, motivet: 19, 8 x 14, 8. Hjert & Hjert 262. Asplund 249


Anders Zorn, born 1860, dead 1920, Swedish painter.

Estimate:

6000

Sold:

SEK 6000

Auction date:

Monday June 2 2014
at 18:04:09


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/5 21:47:26 1      5.000 kr
30/5 20:40:31 2      5.400 kr
2/6 11:18:42 3      Vinnande bud
2/6 17:44:04 2      5.800 kr



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Anders Zorn

Anders Zorn, born 1860, dead 1920, Swedish painter.

Read more about Anders Zorn
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar grafik svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige vadstället
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr