Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ägg 8135503



*

nr 813 5503


Ägg

Silver, längd: 7


Utrop:

600 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 mars 2013
kl 20:23:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/3 08:25:26 1      600 kr
11/3 13:15:20 2      700 kr
11/3 15:54:46 3      800 kr
11/3 17:01:22 4      1.100 kr
11/3 18:48:54 5      1.300 kr
11/3 20:01:06 6      1.300 kr
11/3 20:02:18 6      Vinnande bud
11/3 20:18:22 4      1.500 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Ägget
Ägget lanserades 1958 och formgavs av Arne Jacobsen för lobbyn på SAS Royal Hotel i Köpenhamn. Till Ägget finns en fotpall. Fanns även som soffa på hotellet. Producerad av Fritz Hansen, Danmark.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver ädelmetall ägg
  • 8112 ByrÃ¥
    1800-tal, med intarsia, mahogny, Östeuropa. Bredd:..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:04
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:27
  • 8217 Lampett
    Gustaviansk stil, trä, guldbemålad. Diameter: 45 c..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:20
  • 8194 Lampetter
    ett par, mässing och prismor, Gustaviansk stil. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:51
  • 8230 Lampetter
    ett par, prismor. Höjd: 51 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:44
  • 8114 Rökbord
    Funkis, Intarsia. Bredd: 257 cm, djup: 57 cm, höjd..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:53




Ladda ner broschyr