Tema Svenska Grafiker den 28 mars 2011
2155 Etsning
Anders Zorn (1860-1920), -1916, "De två", 19, 8x14, 9
Såld: 4.200 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2037 Etsning
Såld: 5.100 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2030 Etsning
Såld: 700 kr
Såldes den 28 mars 2011
2113 Etsning
Såld: 1.000 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2127 Etsning
Axel Fridell (1894-1935), mansporträtt, 29x19
Såld: 1.900 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2105 Etsning
Såld: 850 kr
Såldes den 28 mars 2011
2029 Etsning
Såld: 700 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2044 Etsning
Hans Wigert (f. 1932), 13/165 oramad, 7x10
Såld: 250 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2028 Etsning
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 mars 2011
2098 Etsning
Harald Sallberg (1895-1963), 11/50, 1952, 28x28
Såld: 750 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2024 Etsning
Såld: 350 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2026 Etsning
Såld: 550 kr
Såldes den 28 mars 2011
2032 Etsning
Såld: 550 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2073 Etsning
Madeleine Pyk (f. 1934), 37/72, 12, 5x19, 5
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2031 Etsning
Såld: 450 kr
Såldes den 28 mars 2011
2058 Färgetsning
Pär Gunnar Thelander (f. 1936), E A, 79x98
Såld: 10.600 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2149 Färglitografi
Såld: 1.600 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2077 Färglitografi
Såld: 650 kr
Såldes den 28 mars 2011
2034 Färglitografi
Albin Amelin (1902-1975), 132/200, 1945, 90x64
Såld: 6.300 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2019 Färglitografi
Ann Makander (f. 1954), 24/170, 1988, 'Elegé' 54 x 54
Såld: 550 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2021 Färglitografi
Såld: 1.600 kr
Såldes den 28 mars 2011
6406 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), 101/120, Leda & Svanen, 29x41
Såld: 450 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2074 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), 189/390, 45x36
Såld: 400 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2043 Färglitografi
Såld: 550 kr
Såldes den 28 mars 2011
6405 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), höjd: C, 60x79
Såld: 1.300 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2039 Färglitografi
Bengt Lindström (1925-2008), 125/150, 75x56
Såld: 10.600 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2067 Färglitografi
Bengt Lindström (1925-2008), 128/150, 79x57
Såld: 2.000 kr
Såldes den 28 mars 2011
2017 Färglitografi
Bengt Lindström (1925-2008), 187/200, 30x24
Såld: 1.300 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2016 Färglitografi
Såld: 1.200 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2071 Färglitografi
Bo E Lundquist (f. 1937), 174/400, 57x45
Såld: 250 kr
Såldes den 28 mars 2011
2084 Färglitografi
Einar Nerman (1888-1983), 51/340, 37x35
Såld: 1.500 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2095 Färglitografi
Esaias Thorén (1901-1981), -64, 23/75, 32x39
Såld: 1.000 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2052 Färglitografi
Evy Låås (1923-1999), PT, 59x76
Såld: 400 kr
Såldes den 28 mars 2011
2069 Färglitografi
Göran Hahne (f. 1943), Båt, 100/360, 57x41
Såld: 900 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2042 Färglitografi
Såld: 1.300 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2139 Färglitografi
Gunnar Larsson, 198/360, Landskap, 54x63
Såld: 250 kr
Såldes den 28 mars 2011
2133 Färglitografi
Såld: 300 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2151 Färglitografi
Jan Stenvinkel (1933-1989), 77 x 57
Såld: 800 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2033 Färglitografi
Såld: 100 kr
Såldes den 28 mars 2011
2108 Färglitografi
Såld: 200 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2148 Färglitografi
Såld: 4.200 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2001 Färglitografi
K G Nilsson, 1983, 82/100, 50x100
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 mars 2011
6046 Färglitografi
Såld: 950 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2153 Färglitografi
Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1975, Pt, 21 x 27
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2152 Färglitografi
Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1976, 142/350, 20 x 28
Såld: 1.000 kr
Såldes den 28 mars 2011
2012 Färglitografi
Karl Höglund (f. 1940), 285/290, Cabaret, 41 x 55
Såld: 700 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2008 Färglitografi
Karl Höglund (f. 1940), EA, flicka på cykel, 52x41
Såld: 2.400 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2048 Färglitografi
Lars Norrman (1915-1979), 152/310, oramad, 56x35
Såld: 250 kr
Såldes den 28 mars 2011
2004 Färglitografi
Såld: 1.300 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2100 Färglitografi
Lena A Linderholm (f. 1947), 204/225, 16x10
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2099 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), 239/250, 29x21
Såld: 1.400 kr
Såldes den 28 mars 2011
2089 Färglitografi
Maria Boczewska (f. 1940), 138/360, 24x23
Såld: 150 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2090 Färglitografi
Såld: 350 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2081 Färglitografi
Marit Törnqvist, 16/300, Lekande barn, 32 x 32
Såld: 1.600 kr
Såldes den 28 mars 2011
2046 Färglitografi
Mårten Andersson, 1384/1400, Oramad, 44x54
Såld: 400 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2047 Färglitografi
Såld: 200 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
4624 Färglitografi
Mona Huss Walin (f. 1944), 136/325, 51x47
Såld: 550 kr
Såldes den 28 mars 2011
2049 Färglitografi
Mona Huss Walin (f. 1944), 1978, 332/450, oramad
Såld: 650 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2041 Färglitografi
Nils G Stenqvist (1934-2005), 54/180, 28x39
Såld: 300 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2002 Färglitografi
Olle Bonniér (f. 1925), 237/310, Komposition, 45x60
Såld: 700 kr
Såldes den 28 mars 2011
2075 Färglitografi
Oscar Bergman, 164/260, Äppelblom, 36 x 39
Såld: 900 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2014 Färglitografi
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2096 Färglitografi
Oskar Bergman (1879-1963), landskap, 38/260
Såld: 700 kr
Såldes den 28 mars 2011
2007 Färglitografi
Såld: 750 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2120 Färglitografi
Peter Dahl (f. 1934), 1979, 89/250, 41x28
Såld: 1.500 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2059 Färglitografi
Peter Dahl (f. 1934), 307/375, 58x84
Såld: 3.000 kr
Såldes den 28 mars 2011
2110 Färglitografi
Peter Dahl (f. 1934), 42x29
Såld: 1.200 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2062 Färglitografi
Peter Dahl (f. 1934), PT, 42x57
Såld: 2.000 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2020 Färglitografi
Såld: 1.500 kr
Såldes den 28 mars 2011
2115 Färglitografi
Såld: 2.300 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2111 Färglitografi
Reinhold Ljunggren (1920-2006), 278/310, 36x43
Såld: 900 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2088 Färglitografi
Reinhold Ljunggren (1920-2006), HC 3/25, 24x34
Såld: 350 kr
Såldes den 28 mars 2011
2092 Färglitografi
Såld: 800 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2066 Färglitografi
Reinhold Ljunggren (1920-2006), interiör, 33x50
Såld: 600 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2093 Färglitografi
Såld: 600 kr
Såldes den 28 mars 2011
2097 Färglitografi
Såld: 400 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2035 Färglitografi
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2136 Färglitografi
Roj Friberg (f. 1934), -77, 54x74
Såld: 600 kr
Såldes den 28 mars 2011
2055 Färglitografi
Såld: 2.100 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2056 Färglitografi
Såld: 850 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2117 Färglitografi
Såld: 1.900 kr
Såldes den 28 mars 2011
2022 Färglitografi
Såld: 4.200 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2579 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), 185/200, 34x44
Såld: 2.100 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2015 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), 188/250, 20x64
Såld: 700 kr
Såldes den 28 mars 2011
2580 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), 49/350, 33x50
Såld: 5.100 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2057 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), 5/225, 30x23
Såld: 600 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2106 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Mås, 267/310, 35x46
Såld: 2.800 kr
Såldes den 28 mars 2011
4790 Färglitografi
Såld: 4.300 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2119 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Skärgård, 108/360, 42x31
Såld: 700 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2102 Färglitografi
Såld: 700 kr
Såldes den 28 mars 2011
2107 Färglitografi
Rune jansson, 10/150, Kust, 45 x 60
Såld: 300 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2087 Färglitografi
Såld: 550 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2094 Färglitografi
Staffan Kronberg (f. 1902), PT, 13x9
Såld: 550 kr
Såldes den 28 mars 2011
2134 Färglitografi
Stellan Mörner (1896-1979), 328/360, 36x44
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2063 Färglitografi
Stig Claesson Slas (1928-2008), "Slas", 84/100, 43x58
Såld: 1.200 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2137 Färglitografi
Stig Claesson Slas (1928-2008), 13/60, 60x86
Såld: 1.500 kr
Såldes den 28 mars 2011
4066 Färglitografi
Sven Jonson (1902-1981), 72/150, 48x37
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2143 Färglitografi
Sven Lidberg (1929-1985), 111/290, 38x30
Såld: 650 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2142 Färglitografi
Sven Lidberg (1929-1985), E. A, 40x30
Såld: 700 kr
Såldes den 28 mars 2011
2101 Färglitografi
Sven Ljungberg (1913-2010), 230/260, 21x23
Såld: 450 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2005 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), 157/300, 46x28,
Såld: 850 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2086 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), 205/260, 50x61,
Såld: 900 kr
Såldes den 28 mars 2011
2053 Färglitografi
Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv, 32x46
Såld: 450 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2140 Färglitografi
Ulf Wahlberg (f. 1938), -78, Bilskrot, 265/290, 24x26
Såld: 700 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2068 Färglitografi
Såld: 800 kr
Såldes den 28 mars 2011
2109 Färglitografier
Såld: 350 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
7454 Färglitografier
Såld: 24.700 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2009 Färglitografier
6 st. Lasse Ã…berg (f. 1940), ca 35x50, oramade
Såld: 2.800 kr
Såldes den 28 mars 2011
2078 Litografi
Såld: 1.000 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2083 Litografi
Ola Billgren (1940-2001), -66, 8/450, 40x54
Såld: 1.200 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2076 Litografi
Oscar Reutersvärd (1915-2002), 224/360, 40 x 52
Såld: 950 kr
Såldes den 28 mars 2011
2011 Litografi
Peter Dahl (f. 1934), Pt, krogscen, 30 x 40
Såld: 1.000 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2129 Litografi
Peter Dahl (f. 1934), Ur Fredmans epistlar, 42 x 29
Såld: 1.000 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
6247 Litografi
Roland Svensson (1910-2003), September 1939, 36x22
Såld: 900 kr
Såldes den 28 mars 2011
2123 Litografi
Såld: 2.000 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2122 Litografi
Såld: 2.000 kr
Såldes den 28 mars 2011 -
2010 Litografi
Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), Kvinna, 25x25
Såld: 350 kr
Såldes den 28 mars 2011
2128 Träsnitt
Såld: 800 kr
Såldes den 28 mars 2011