Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Krus 13073185



*

nr 1307 3185


Jackie Lynd

(f. 1948), Sverige


Krus, keramik, Rörstrand ateljé. Signerade JL. Höjd: 13cm


Jackie (Jacqueline) Lynd, är en svensk keramiker född 1948 på Irland.

Utrop:

500 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 februari 2020
kl 19:37:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/2 17:21:18 1      100 kr
17/2 17:29:57 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Jackie Lynd

Jackie (Jacqueline) Lynd, är en svensk keramiker född 1948 på Irland.

Läs mer om Jackie Lynd
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: jackie lynd keramik kruka krukor krus rörstrand ateljé svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr