Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 15206321



*

nr 1520 6321


Skulptur

Man, Patinerad plåt. Höjd: 42 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 februari 2023
kl 19:35:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/2 09:57:36 1      100 kr
3/2 00:58:54 2      150 kr
4/2 12:04:18 3      200 kr
5/2 21:47:31 4      300 kr
6/2 04:00:17 4      500 kr
6/2 17:58:25 3      300 kr
6/2 17:58:25 4      350 kr (Budbetjänt)
6/2 19:13:10 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk man patinerad plåt skulptur
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:05
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:31
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr