GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fajans 8448328

nr 844 8328

Fajans

2 delar, höjd: 16-30 cm

Kondition: slitage, skador

Utrop:

500 kr

Såld:

800 kr

måndag 2 september 2013
kl 19:10:07

Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.