Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kanna 10695058



*

nr 1069 5058


Marianne Westman

(1928-2017), Sverige


Kanna, + ask, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, samt, Marianne Westman (f. 1928), Picknick, Rörstrand, höjd: 19 cm, längd: 10 cm


Marianne Westman, svensk keramiker född 1928 i Falun, död 2017.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 19:25:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/11 19:20:25 1      600 kr
14/11 19:20:39 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 nov

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Marianne Westman

Marianne Westman, svensk keramiker född 1928 i Falun, död 2017.

Läs mer om Marianne Westman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask berså gustavsberg kanna keramik marianne westman picknick rörstrand samt skandinavien skandinavisk stig lindberg svensk konstnär sverige
  • 6753 Matservisdelar
    37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:46
  • 6750 Matservisdelar
    50 delar ca. Gustavsberg, Röd Fasan, 12 mattallrik..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:25




Ladda ner broschyr