Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 10774615



*

nr 1077 4615


Ljusstakar

2 stycken, snarlika, silver, England, Birmingham, 1912, höjd ca 23 cm


Kondition: Bucklor

Utrop:

3.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 december 2016
kl 20:41:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/12 18:29:35 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: birmingham engelsk england europa ljusstakar ljusstake silver snarlika ädelmetall
  • 7078 Kandelaber
    Italien. Höjd: 63 cm
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:57
  • 7061 Ljusstakar
    2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige...//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:33
  • 7127 Ljusstakar
    Ett par, Orrefors, Carat. Lena Bergström. Höjd: 24 cm
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:25
  • 7093 Ljusstake
    Mässing/marmor. Höjd: 24 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:48




Ladda ner broschyr