SILVER & METAL / Silver / Cutlery set 7303104
nr 730 3104
CUTLERY SET
silver, 139 delar, modell Olga, främst CG Hallberg, 1930s, silvervikt ca 5 kg, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 efterrätsskedar, 12 fruktknivar (helsilver), 12 teskedar, 12 kaffeskedar, 3 smörknivar, 1 ostkniv, 1 såsslev, 1 kompottsked, 1 marmeladsked, spegelmonogram E,
silver, 139 delar, modell Olga, främst CG Hallberg, 1930-tal, silvervikt ca 5 kg, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 efterrätsskedar, 12 fruktknivar (helsilver), 12 teskedar, 12 kaffeskedar, 3 smörknivar, 1 ostkniv, 1 såsslev, 1 kompottsked, 1 marmeladsked, spegelmonogram E
25000
SEK 31100
Monday December 5 2011
at 19:46:23
22.100 kr
30.000 kr
24.000 kr
27.000 kr
29.000 kr
31.000 kr
- Thema-auction
Dec 5
Silver
Read more about Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver