Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar mm 14299190



*

nr 1429 9190


Ljusstakar mm

7 delar, silver, dosa + punschkoppar. Vikt: 300g. Höjd: 2-8 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 november 2021
kl 20:55:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/10 21:27:27 1      1.000 kr
1/11 10:43:24 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dosa ljusstakar ljusstakar mm ljusstake punschkoppar silver ädelmetall
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8253 Ljuslyktor
    3 st, Glas. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8254 Ljuslyktor
    ett par, glas och metall, Mo Megaline, Danmark. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21
  • 8011 Ljusstakar
    2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:27
  • 8010 Ljusstakar
    Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:30
  • 8034 Ljusstakar
    Ett par, silver. CFC SAB, Carlman, 1957. Höjd: 7 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:51




Ladda ner broschyr