ÖVRIGT / Smycken / Ring 5431277
*
nr 543 1277
Ring
guld, 18K, safir med diamanter, totalvikt 5, 7 (bruksslitage)
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 september 2008
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/9 15:28:32
1
Vinnande bud
29/9 15:19:34
2
1.700 kr
29/9 15:43:22
1
justering av budtak
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruksslitage guld ring safir med diamanter smycken vintage ädelmetall
-
6199 Färglitografi
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:42
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15
-
6238 Karaff
+ tillbringare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. J..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:03
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:08
-
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:12
-
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:39
*
Ring
nr 543 1277
Ring
guld, 18K, safir med diamanter, totalvikt 5, 7 (bruksslitage)
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 september 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/9 15:28:32 | 1 | Vinnande bud |
29/9 15:19:34 | 2 | 1.700 kr |
29/9 15:43:22 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruksslitage guld ring safir med diamanter smycken vintage ädelmetall
-
6199 Färglitografi
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:42 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15 -
6238 Karaff
+ tillbringare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. J..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:03
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:08 -
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:12 -
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:39