Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 9108262



*

nr 910 8262


Marian Zawadzki

(1912-1978), Sverige


Fat, "Impala", Marian Zawadzki, signerad Marian 1955, Tilgman Keramik, diameter: 37


Utrop:

800 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 september 2014
kl 18:12:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/9 22:22:35 1      100 kr
8/9 18:07:13 2      Vinnande bud
8/9 18:09:14 2      justering av budtak



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik marian zawadzki svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tilgman keramik tilgmans keramik
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8341 Fat
    Försilvrad koppar. Diameter: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:05
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8303 Fat
    Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:54
  • 8235 Glas
    3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:03
  • 8280 Karaff
    + fat+ skål+ 2 glas, gulddekor. Höjd: 4,5-26, diam..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:36




Ladda ner broschyr