Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 9188029



*

nr 918 8029


Keramik

3 delar. UE Upsala-Ekeby, höjd: 7 - 20


Utrop:

300 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 oktober 2014
kl 19:47:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/10 18:01:49 1      100 kr
13/10 15:09:14 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 13 okt

Lisa Larson & Co

På tema Lisa Larson & Co har vi samlat flera av de populära formgivarna och keramikerna från bland annat Gustavsberg och Rörstrand; Ingrid Atterberg, Hertha Bengtson, Bengt Berglund, Karin Björquist, ...



Läs mer om Lisa Larson & Co
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik ue uppsala-ekeby
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:24
  • 7015 Kakelplattor
    27 st, Holland, 1700-tal, 13,5x13,5 ca
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:07




Ladda ner broschyr