Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 11435171



*

nr 1143 5171


Ljusstakar

ett par, Silver/Emalj, Norge, höjd: 3 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 november 2017
kl 20:43:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/11 23:58:28 1      150 kr
9/11 20:22:20 2      400 kr
11/11 17:38:03 3      250 kr
11/11 17:38:03 2      300 kr (Budbetjänt)
13/11 16:30:52 4      350 kr
13/11 16:30:52 2      400 kr (Budbetjänt)
13/11 19:52:17 5      450 kr
13/11 20:34:58 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: emalj europa europeisk ljusstakar ljusstake norden nordeuropa norge norsk silver skandinavien skandinavisk ädelmetall
  • 6702 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:19
  • 6701 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:18
  • 7078 Kandelaber
    Italien. Höjd: 63 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:57
  • 7061 Ljusstakar
    2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige...//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:33
  • 7018 Ljusstakar
    3 st, mässing. Höjd: 22-32 cm
    Aktuellt bud: 1.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:50
  • 7127 Ljusstakar
    Ett par, Orrefors, Carat. Lena Bergström. Höjd: 24 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:25




Ladda ner broschyr