FURNITURE / Tables / Coffee table 6194461

nr 619 4461

COFFEE TABLE

1940s, elm wood, diameter: 80, height: 53, wear.

1940-tal, Alm, diameter: 80, höjd: 53

Condition: slitage

100

SEK 650

Monday January 18 2010
at 17:53:34

Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor