Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Kedja med hänge 14477032



*

nr 1447 7032


Kedja med hänge

3 delar, + armband, ring, silver. Vikt: 47,5g.


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 7 februari 2022
kl 18:23:45


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband kedja med hänge ring silver smycken vintage ädelmetall
  • 6009 Halsband
    18k guld, med pärlor. Längd: 50 ca, vikt: 10g brutto
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:02
  • 6502 Ring
    18k guld, med sten. Vikt: 3,2g ca brutto, Ringmått..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:15
  • 6010 Ring med sten
    18k guld. Vikt: 4,7g brutto, Ringmått: 14,5cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:04




Ladda ner broschyr