Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Dish 11154527



*

nr 1115 4527


DISH

+ jug, Gefle, Mullbär och Trost, diameter: 35 cm, height: 18 cm, minor cracks.


+ kanna, Gefle, Mullbär och Trost, diameter: 35 cm, höjd: 18 cm


Condition: nagg

Estimate:

600

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday June 19 2017
at 19:48:30


  • Bid history
Time Bidder Bid
19/6 11:01:03 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gefle kanna keramik mullbär och trost svensk keramik svenska keramiker
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 pcs, Spode, 'The Spode blue room collection', It..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:49




Ladda ner broschyr