GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Tekanna 3901254
*
nr 390 1254
Tekanna
Majolika, Rörstrand, lagning
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 december 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/12 15:34:52
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lagning majolika rörstrand skandinavien sverige tekanna
-
6753 Matservisdelar
37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:46
*
Tekanna
nr 390 1254
Tekanna
Majolika, Rörstrand, lagning
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 december 2005 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/12 15:34:52 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lagning majolika rörstrand skandinavien sverige tekanna
-
6753 Matservisdelar
37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:46



