Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Pigtittare 14513344



*

nr 1451 3344


Pigtittare

mahogny. Höjd: 76cm


Utrop:

600 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 februari 2022
kl 19:07:56


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/2 12:34:32 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny pigtittare rakspegel spegel trä
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:05
  • 6543 Ask
    pietra dura, fågel, 14,5x10
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:53
  • 6352 Champagnekylare
    Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:30
  • 5305 Dörrhandtag
    7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:52
  • 6555 Hatt
    ”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:27
  • 6557 Höga hattar
    hatt, + Chapeau claque, (i ask)
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:31




Ladda ner broschyr