Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Parti keramik 5635004



*

nr 563 5004


Parti keramik

Lenght: ()


3 delar, Gefle, design Lillemor Mannheim, Mangania, höjd: 8-20


Condition: nagg, mindre vas med spricka,

Estimate:

100

Sold:

SEK 750

Auction date:

Monday January 26 2009
at 17:19:25


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/1 12:30:10 1      200 kr
5/1 20:48:28 2      200 kr
12/1 00:17:33 3      300 kr
12/1 11:31:04 3      450 kr
12/1 13:31:12 4      650 kr
12/1 17:24:02 5      700 kr
19/1 17:12:53 6      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik lillemor mannheim mangania svensk keramik svenska keramiker
  • 8068 DISH
    + egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:27
  • 8090 DISH
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:29
  • 8079 VASE AND COVER
    Gustavsberg, Sweden. Height: 26 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:07
  • 8001 BOWL
    Rörstrand, Sweden, Gunnar Nylund (1904-1997), Swed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:09
  • 7188 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:45
  • 8069 VASES
    2 pcs, porcelain, painted. Height: 27-31,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:53




Ladda ner broschyr