GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 8045014
*
nr 804 5014
Fat
keramik, med figurin, UE Upsala-Ekeby, dia 20, nagg
Utrop:
300 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 januari 2013
kl 20:03:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/1 17:34:56
1
150 kr
21/1 14:45:01
2
150 kr
21/1 14:45:47
2
200 kr
27/1 23:18:54
3
Vinnande bud
- Tema
28 jan
Uppsala-Ekeby
Ingrid Atterberg, Mari Simmulson, Anna-Lisa Thomson m fl.
Läs mer om Uppsala-Ekeby
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat figurin keramik nagg svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:47
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:13
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:24
*
Fat
Läs mer om Uppsala-Ekeby
nr 804 5014
Fat
keramik, med figurin, UE Upsala-Ekeby, dia 20, nagg
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 januari 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 20/1 17:34:56 | 1 | 150 kr |
| 21/1 14:45:01 | 2 | 150 kr |
| 21/1 14:45:47 | 2 | 200 kr |
| 27/1 23:18:54 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
28 jan
Uppsala-Ekeby
Ingrid Atterberg, Mari Simmulson, Anna-Lisa Thomson m fl.
Läs mer om Uppsala-Ekeby
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat figurin keramik nagg svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:47 -
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:13 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:24



