Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 11535022



*

nr 1153 5022


Skål

majolika, Zsolnay, Ungern, diameter: 26, höjd: 18 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 december 2017
kl 20:12:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/12 17:41:34 1      100 kr
18/12 11:14:33 2      150 kr
18/12 16:37:17 3      500 kr
18/12 19:04:49 4      250 kr
18/12 19:04:49 3      300 kr (Budbetjänt)
18/12 19:05:27 4      400 kr
18/12 19:05:27 3      450 kr (Budbetjänt)
18/12 19:05:48 4      500 kr
18/12 19:05:48 3      500 kr (Budbetjänt)
18/12 19:06:33 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika skål ungern ungersk zsolnay
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8256 InsatsskÃ¥lar
    glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:59
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8232 SkÃ¥l
    på fot. Diameter: 25 cm, höjd: 31 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09
  • 8041 SkÃ¥l pÃ¥ fot
    Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja, Orrefors, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:02




Ladda ner broschyr