Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 5133391



*

nr 513 3391


Amie Stålkrantz

(f. 1930), Sverige


Skulptur, Amie Stålkrantz (f. 1930), keramik, längd: 20


Amie Stålkrantz, svensk bildkonstnär född 1930.

Följerätt

Ja

Utrop:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 mars 2008
kl 16:02:55


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/3 22:39:52 1      100 kr
9/3 17:15:22 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Amie Stålkrantz

Amie Stålkrantz, svensk bildkonstnär född 1930.

Läs mer om Amie StÃ¥lkrantz
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: amie stålkrantz keramik konsthantverk skulptur stålkrantz svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:31
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:30
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:55




Ladda ner broschyr